Gmina Kobylnica
ul. Główna 20
76-251 Kobylnica
powiat słupski
tel./fax /059/ 842-90-70-72
Wójt Gminy: LESZEK KULIŃSKI
www.kobylnica.pl
e-mail: kobylnica@kobylnica.pl
Rodzaj gminy: gmina wiejska
Powierzchnia: 24 495 ha
Liczba sołectw: 25
Liczba miejscowości: 36
Liczba ludności: 10 151
INWESTYCJE Z ZAKRESU ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII
ENERGIA WIATROWA
Znaczenie sprzyjających warunków klimatycznych docenili inwestorzy zagraniczni. Japońska spółka Mitsui & J.Power wybudowała farmę wiatrową w miejscowościach Łosino, Widzino i Sierakowo. Na terenie farmy stanęły 24 elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 48 MW (co stanowi ok. 10% energii wiatrowej pozyskiwanej w całej Polsce). Moc każdej elektrowni wynosi 2 MW. Docelowo na terenie gminy ma stanąć 88 elektrowni wiatrowych.
ENERGIA SŁONECZNA
Dotychczas opracowano studium wykonalności instalacji kolektorów słonecznych na terenie Gminy Kobylnica.
W listopadzie 2009 Gmina Kobylnica złoży do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wniosek aplikacyjny o dofinansowanie montażu 550 paneli słonecznych. Panele będą zainstalowane na budynkach użyteczności publicznej oraz w prywatnych gospodarstwach domowych.
W chwili obecnej kolektory słoneczne są zainstalowane na kilkunastu budynkach prywatnych na terenie Gminy Kobylnica. Przykład stanowi instalacja zamontowana na zabytkowym budynku w Zajączkowie. Zastosowano 2 kolektory które wytwarzają moc ok. 4 MW. Energia jest wykorzystywana do ogrzewania budynku oraz do podgrzewania wody do celów sanitarnych.
ENERGIA GEOTERMALNA
Niski koszt wytworzenia energii oraz długa żywotność systemu sprawiają, że na terenie naszej gminy wzrasta zainteresowanie energią pozyskiwaną ze źródeł geotermalnych. Przydomowa instalacja geotermalna znajduje się m.in. w Łosinie, typ urządzenia Greenline HT Plus C. Moc uzyskana wynosi ok. 9 MW. Ciepło uzyskane tą metodą jest wykorzystywane dla celów CO i CWU.
ENERGIA BIOMASY
Biomasa jest największym źródłem energii odnawialnej. Niski koszt wyprodukowania energii, efektywne zagospodarowanie bioodpadów oraz możliwość uzyskania pomocy finansowej z funduszy ekologicznych zostały docenione przez mieszkańców Gminy Kobylnica.
Wzrasta liczba budynków w których zainstalowano piece opalane biomasą. Instalacje są przygotowane na wysoko wydajne, ekologiczne paliwo, tworzone z biomasy w postaci: drewna, wiórów trocin kory oraz pelet. Przykłady zastosowania energii biomasy na terenie Gminy Kobylnica:
1) Instalacja grzewcza jest zainstalowana i funkcjonuje w budynku mieszkalnym gospodarstwa rolnego w Łosinie, które posiada biomasę w postaci słomy do wykorzystania dla celów energetycznych. Podstawową cechą pracy kotła wsadowego jest to, że proces spalania ładunku słomy przebiega z jednakową prędkością, według nastawionej w systemie sterowniczym temperatury spalin (np. 230°C). W stosunkowo krótkim czasie wytwarza się taka ilość ciepła, której normalnie nie jest w stanie przejąć instalacja grzewcza na odbiorze ciepła. Dlatego w układzie technologicznym kotłowni z kotłami wsadowymi konieczny jest zbiornik akumulacyjny dla gromadzenia ciepła, wytworzonego w procesie spalania ładunków słomy. Zbiornik taki zapewnia całkowity odbiór ciepła ze spalania kolejnych ładunków słomy. Gorąca woda pobierana jest z tego zbiornika na sieć grzewczą odbioru ciepła według wymaganego zapotrzebowania. Zbiornik akumulacyjny musi mieć jak najlepszą izolację cieplną, aby nie występowały w nim straty ciepła do otoczenia. Pojemność zbiornika zależna jest od wielkości kotła, zastosowany kocioł RM 20 ma minimalną pojemność 3.500 litrów. Praktyczny przelicznik energetyczny w stosunku do węgla wynosi 1,5, czyli spalona ilość słomy zastępuje ok. 4.800 Mg węgla.
Daje to następujące efekty ekologiczne:
1. spadek emisji SO2 do atmosfery o:
4.800 Mg x 0,008 - 7200 Mg x 0,001 = 31,2 Mg
2. spadek emisji CO2 do atmosfery o:
4.800 Mg x 2,05 Mg/Mg = 9840 Mg
Emitowany CO2 przy spalaniu słomy nie jest brany pod uwagę, gdyż jest to tylko zwrot do atmosfery takiej ilości CO2, jaka została pobrana w czasie wzrastania zboża w procesie fotosyntezy. Instalacja ogrzewa budynek mieszkalny o łącznej powierzchni użytkowej ponad 350 m2.
2) Instalacja zlokalizowana przy obiekcie zabytkowym w miejscowości Zajączkowo i ogrzewa powierzchnie użytkową ok. 2100 m2
- w skład instalacji wchodzi m .in. piec marki LUMO oraz zbiornik buforowy o pojemności 4000l
- piec jest opalany wysoko wydajnym ekologicznym paliwem, tworzonym z biomasy w postaci pelet (Pellets, Pelety, Pelet) jak i zrębków drewna, wiórów, trocin, kory.
3) Instalacja zlokalizowana w zakładzie Cerber w Widzinie
- instalaja jest przygotowana na wysoko wydajne, ekologiczne paliwo, tworzone z biomasy w postaci: zrębków drewna, wiórów, trocin, kory oraz pelet (Pellets, Pelety, Pelet)
- ogrzewa halę produkcyjną oraz budynek mieszkalny.