Jak przystąpić
REPOWERMAP

kalendarium

poprzedniegrudzień
2024
następne
PoWtŚrCzPiSoNi
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
prezentacja
Kancelaria Radcowska Chmaj i wspólnicy

Protokół Nr 6/2009 z posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, Kołobrzeg 28 sierpień 2009 r.

28 sierpnia 2009 roku w Urzędzie Gminy Kołobrzeg odbyło się posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej.


Tematem posiedzenia były sprawy związane z opodatkowaniem farm wiatrowych. Resort infrastruktury wycofał się z objęcia podatkiem od nieruchomości wszystkich części elektrowni wiatrowych. Opodatkowaniu dalej będą podlegały fundamenty i maszty wiatraków.
Jeszcze na początku lipca Ministerstwo Infrastruktury proponowało, aby opodatkować całe elektrownie wiatrowe, czyli także śmigła i prądnice, a nie - jak obecnie - fundamenty i maszty. Niestety projekt ustawy z dnia 30 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw został wycofany bez podania przyczyny. W tej chwili zgodnie z najnowszym projektem zmian (projekt z 10 lipca 2009 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw) definicja budowli w zakresie elektrowni wiatrowych ma pozostać bez zmian. Pan Przewodniczący Leszek Kuliński zapoznał obecnych na posiedzeniu z interpretacjami, które Stowarzyszenie otrzymało w sprawie opodatkowania elektrowni wiatrowych od Marszałka Sejmu, Ministra Finansów i Ministra Infrastruktury (stanowią załącznik do niniejszego protokołu). Marszałek Sejmu odpisał nam, że kwestie podatków nie są w jego kompetencji i odesłał nas do innych organów administracji publicznej oraz sądów. Natomiast stanowisko Ministra Finansów w sprawie opodatkowania elektrowni wiatrowych jest zbieżne ze stanowiskiem Ministra Infrastruktury. Wg ich opinii, odmiennej zresztą, którą wyrażali jeszcze pół roku temu, przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych są spójne i jednoznaczne oraz nie wymagają zmian. Pan Przewodniczący zapoznał również wszystkich obecnych z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił wyrokiem z dnia 30 lipca 2009 r. sygn. Akt II FSK 202/08 skargę kasacyjną na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 7 listopada 2007 r. sygn. Akt I SA/Sz 171/07. Uzasadnienia orzeczeń jednoznacznie wskazują, iż opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają jedynie części budowlane elektrowni wiatrowej, takie jak: fundamenty, maszty, słupy, Urządzenia i instalacje technologiczne, przekształcające energię wiatru w energię mechaniczną przekazywaną do generatora, takie jak: wirniki z łopatkami, generator, skrzynia biegów, komputer sterujący, transformator, rozdzielnia elektryczna, instalacja alarmowa, instalacja zdalnego sterowania - nie są obiektami budowlanymi (budowlą) ani urządzeniami budowlanymi w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Ich wartości nie wlicza się więc do podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości budowli elektrowni wiatrowych. Natomiast propozycja ustalenia podatku w innej wysokości dla budowli związanych z produkcją energii ze źródeł odnawialnych może zostać zrealizowana na mocy obecnie obowiązującego art. 5 ust. 1 pkt 3 w związku z ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przepis ten stanowi o prawie rad gmin do określania i różnicowania wysokości stawki podatku od nieruchomości od budowli, m.in. ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. W związku z powyższym Ministerstwo Finansów mając na uwadze stabilność prawa oraz utrwaloną linię orzeczniczą nie przewiduje podejmowania prac legislacyjnych zmierzających do ich zmiany.
Pomimo tych niekorzystnych przepisów dla samorządów zdaniem Przewodniczącego Stowarzyszenia Pana Leszka Kulińskiego Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej powinno działać nadal, tylko należałoby zweryfikować działania.
Na zakończenie posiedzenia Burmistrz Kisielic oraz Wójt Gminy Sulików zaproponowali, aby jeszcze raz spróbować i ponowić temat podatków i całej sytuacji z inwestycjami siłowni wiatrowych na łamach centralnych gazet umieszczając w nich artykuł sponsorowany. Można zainteresować tematem dziennikarzy. Pan Leszek Kuliński zaproponował Rzeczpospolitą, w związku z tym, że wcześniej już dziennikarka z tej gazety była zainteresowana tą sprawą.
W wyjazdowej części spotkania członkowie Zarządu na zaproszenie Wójta Gminy Kołobrzeg Pana Tadeusza Kowalskiego zwiedzili Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Dźwirzynie.

 


załącznikizałączniki
pobierzpismo Ministra Finansów » pobierz (299kb)
pobierzpismo Ministra Infrastruktury » pobierz (89kb)
pobierzpismo Marszałka Sejmu » pobierz (99kb)
więcej zdjęćfotogaleria