Jak przystąpić
REPOWERMAP

kalendarium

poprzedniemaj
2024
następne
PoWtŚrCzPiSoNi
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
prezentacja
Kancelaria Radcowska Chmaj i wspólnicy

Przewodniczący Zarządu SGPEO Leszek Kuliński uczestnikiem konferencji PSEW w Serocku.


 Przewodniczący Zarządu SGPEO Leszek Kuliński uczestniczył w corocznej Konferencji organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w Serocku, która odbyła się w dniach 20 - 22 czerwca 2023 r. 

Konferencja PSEW2023 w Serocku to coroczne, największe wydarzenie branży wiatrowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to najlepsza okazja do poruszenia na forum kluczowych tematów kształtujących opinie w sektorze odnawialnych źródeł energii i dyskusji na temat zielonego miksu energetycznego  w naszym kraju w gronie liderów branży. W tegorocznej edycji po raz pierwszy zorganizowane zostało wyjątkowe spotkanie w trakcie panelu „Samorządy vs. Inwestorzy”, który był doskonałą okazją do bliższego poznania reprezentantów samorządów z inwestorami. Dało to szanse samorządom na zaprezentowanie terenów atrakcyjnych dla potencjalnych firm chcących zainwestować kapitał w farmy wiatrowe na obszarach gmin. Budowa lądowych farm wiatrowych na terenie danego samorządu to szereg korzyści. Zaczynając od wspomnianych już wcześniej dochodów dla samorządów, kończąc na rozwoju i promocji regionu.

Promowanie odnawialnych źródeł energii sprzyja trwałemu i zrównoważonemu rozwojowi gmin. Co więcej, inwestycje w energetykę wiatrową to nie tylko czysta energia, ale również wymierne korzyści dla budżetów lokalnych samorządów. Patrząc z tej perspektywy, nowe farmy wiatrowe mają szansę wygenerować dodatkowe wpływy do samorządów. Może to stanowić szansę dla gmin na rozwój gospodarczy. Nowelizacja ustawy odległościowej wprowadza także nowe pojęcie prosumenta wirtualnego. Z założenia, z tego mechanizmu będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec, będący odbiorcą końcowym w gospodarstwie domowym w gminie, na terenie której jest planowana budowa elektrowni wiatrowej. W tym zakresie konieczne jest właściwe przygotowanie wszystkich stron do podjęcia potencjalnej współpracy. 

W trakcie panelu „Samorząd vs. Inwestorzy” nie zabrakło też głosu samorządowców. Przypomnijmy, że poprzez nowe przepisy wprowadzone nowelizacją tzw. ustawy odległościowej, gminy będą odpowiedzialne za „skrzyknięcie” i reprezentację prosumentów indywidualnych. Zmiana minimalnej odległości z 500 m na 700 m oraz reforma planowania przestrzennego również odbiły się echem w środowiskach samorządowych. „Kadry mamy przygotowane właściwie, staramy się szkolić i podnosić kwalifikacje naszych pracowników”  mówił Leszek Kuliński, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej i Wójt Gminy Kobylnica. Podkreślił, że podnoszenie świadomości społecznej w zakresie OZE nie powinno spoczywać jedynie na barkach samorządów, bo „gdyby świadomość społeczna była wyższa, to nie byłoby problemów z akceptacją społeczną”. Odniósł się do niepewności z powodu zmian prawa, także wstecz, chodzi tu o tzw. podatek od wiatraków, gdy sprawa wylądowała przed Trybunałem Konstytucyjnym, a rekompensaty dla gmin sięgnęły 0,5 mld zł. Zdarzało się, że niestabilność miała też inne przyczyny. „W Kobylnicy 10 lat gmina czekała na inwestycję, ale w wyniku konfliktu dwóch inwestorów, inwestycja nie powstała, a gmina straciła 40-60 mln zł” wskazał. Obecnie w gminie prowadzone są nowe projekty zarówno w wietrze jak i  w fotowoltaice.