Jak przystąpić
REPOWERMAP

kalendarium

poprzedniekwiecień
2024
następne
PoWtŚrCzPiSoNi
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
prezentacja
Kancelaria Radcowska Chmaj i wspólnicy
Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Zarządu SGPEO uczestniczyli w konferencji Zielona Gmina - OZE szansą dla terenów wiejskich.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego /zdjęcie organizatorów konferencji /


Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Zarządu SGPEO uczestniczyli w konferencji Zielona Gmina - OZE szansą dla terenów wiejskich.


 

W dniu 12 grudnia br. odbyła się w Warszawie konferencja „Zielona gmina - OZE szansą dla terenów wiejskich” zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej. Aktywny udział w konferencji poprzez uczestnictwo w jednym z paneli dyskusyjnych wzięli Przewodniczący Zarządu SGPEO Leszek Kuliński i Wiceprzewodniczący Zarządu SGPEO Janusz Piechocki.

W trakcie dyskusji podkreślano, że - samorządy gminne to naturalni sojusznicy rozwoju niskoemisyjnej  gospodarki i energetyki odnawialnej. Bez ich udziału nie powiodą się, ani dążenia Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej, ani transformacja krajowego systemu nakreślona w dokumentach strategicznych polskiego rządu. Uczestnicy konferencji zwracali też uwagę na fakt, że rozwój „zielonej energii” jest nierozłącznie powiązany z obszarami wiejskimi. Ma ona ważne znaczenie do zwiększenia „bezpieczeństwa energetycznego gmin wiejskich”, ustabilizowania cen energii, tworzenia nowych miejsc pracy i dywersyfikacji dochodów mieszkańców wsi. Aby osiągnąć te efekty niezbędna jest jasna, ukierunkowana strategicznie, ustabilizowana polityka władz zarówno centralnych jak i lokalnych.

Jak zgodnie przyznali uczestnicy konferencji jedną z głównych przeszkód rozwoju OZE jest wprowadzona w lipcu 2016 r. i wielokrotnie nowelizowana ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Wyznaczyła ona tzw. zasadę 10H, która nie pozwala na lokalizację wiatraków w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość turbiny wraz z uniesionymi łopatami.

Zasada ta nie tylko zablokowała budowę wiatraków, ale także utrudniła procesy planowania przestrzennego w gminach w zakresie budownictwa mieszkalnego. Wskutek tego posiadacze działek w pobliżu już istniejących farm nie mogą swobodnie dysponować własnym majątkiem. Ustawa ta spowodowała chaos prawny i paraliż decyzyjny w gminach. Wiele samorządów gminnych wstrzymuje prace planistyczne, oczekując na zmianę przepisów na szczeblu centralnym. Co więcej, zasada minimalnej odległości poprzez całkowite zablokowanie inwestycji w farmy wiatrowe poważnie uszczupliła budżety gmin, zasilane podatkami od inwestorów wiatrowych.

Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej zwróci się w najbliższym czasie z kolejnym postulatem do władz centralnych RP o zmianę w/w niekorzystnych przepisów prawa.