Spotkanie Przewodniczącego Zarządu SGPEO Leszka Kulińskiego, Pełnomocnika Zarządu Tomasza Koprowiaka i Dyrektora Biura SGPEO Jana Hasiuka z przedstawicielami Fundacji Greenpeace Polska oraz Fundacji Frank Bold.
W dniu 11 marca 2024 r. odbyło się spotkanie Przewodniczącego Zarządu SGPEO Leszka Kulińskiego, Pełnomocnika Zarządu Tomasza Koprowiaka i Dyrektora Biura SGPEO Jana Hasiuka z przedstawicielami Fundacji Greenpeace Polska oraz Fundacji Frank Bold. Spotkanie było okazją, aby porozmawiać o stanowisku i oczekiwaniach SGPEO wobec zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
Podczas spotkania, które odbyło się w formule on-line zostały poruszone następujące sprawy :
1. Kwestie prosumenta wirtualnego: Omówiono w tym zakresie zdanie samorządów - w szczególności w kontekście udziału mieszkańców w inwestycji. Oczekujące na wejście w życie obecne przepisy zakładają, że min. 10% energii wytworzonej w instalacji będzie przekazane mieszkańcom gminy w formule prosumenta wirtualnego. W takiej sytuacji to gmina zajmuje się zebraniem zainteresowanych inwestycją mieszkańców. Z kolei nowa propozycja zakładała możliwość wyboru przez inwestora, czy skorzysta z tej możliwości czy też przekaże odpowiednią kwotę pieniężną na rzecz gminy. Środki te miałyby zostać zadysponowane przez gminę w określony sposób. Co na ten temat sądzą sami zainteresowani - czyli samorządy i w którym kierunki powinna pójść nowelizacja przepisów. Wiedza o podejściu samorządów do tematu pozwoliłaby nam promować w naszej działalności zmiany legislacyjne zbieżne z interesami samorządowych wspólnot lokalnych.
2. Procedura lokalizacji inwestycji wiatrowych: obecnie obowiązujące przepisy zakładają lokalizację elektrowni wiatrowych na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, przyjmowanych zarówno w gminie w której ma toczyć się inwestycja, jak i ewentualnie w pewnych sytuacjach w gminach sąsiednich. Z kolei ostatni projekt ustawy przewidywał nowy rodzaj uchwały o lokalizacji elektrowni wiatrowych. Dodatkowo pojawiają się propozycje wykorzystania Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego do lokalizacji elektrowni wiatrowych. Jakie jest stanowisko samorządów w tym zakresie: Czy w ocenie samorządów Zintegrowany Plan Inwestycyjny dla elektrowni wiatrowych to jest coś co byłoby według nich dobrym rozwiązaniem i byłyby one zainteresowane wykorzystywaniem tej ścieżki? Czy w ocenie samorządów jest potrzeba powstania nowego instrumentu planistycznego do lokalizowania elektrowni wiatrowych?
Samorządy są bez wątpienia jednym z kluczowych podmiotów w tej sprawie. W związku z powyższym, spojrzenie przez pryzmat SGPEO jest bardzo ważne w formułowaniu oczekiwań w tej sprawie.