Jak przystąpić
REPOWERMAP

kalendarium

poprzedniegrudzień
2023
następne
PoWtŚrCzPiSoNi
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
prezentacja
Kancelaria Radcowska Chmaj i wspólnicy

Wywiad z Przewodniczącym Zarządu SGPEO

Czy farmy wiatrowe są szkodliwe? - rozmowa z Wójtem Gminy Kobylnica 2012-10-29


 

           18 października w Zespole Szkół w Żyrakowie odbyło się spotkanie Komisji Rolnictwa Gminy Żyraków. Głównym tematem posiedzenia była energia odnawialna, ze zwróceniem uwagi na budowę farm i turbin wiatrowych. W posiedzeniu udział wzięli między innymi: Radni Rady Gminy, Sołtysi, Wójt Gminy Żyraków oraz gość spotkania - Leszek Kulinski - Wójt Gminy Kobylnica (woj. pomorskie). Na terenie wspomnianej gminy znajduje się ponad 40 siłowni wiatrowych.

           Jakie są plusy z budowania farm wiatrowych, jakie trudności mogą czekać mieszkańców? - na te i inne pytania odpowiedział dla nas Wójt Gminy Kobylnica. Poniżej przedstawiamy zapis wywiadu:

JG: Jakie są Pańskie wrażenia po spotkaniu, które odbyło się w Żyrakowie?

Leszek Kuliński - Wójt Gminy Kobylnica: Spotkanie, które odbyło się w dniu 18 pazdziernika br. w Zespole Szkól w Żyrakowie miało pozytywny przebieg, dla inwestycji dotyczacej budowy farmy wiatrowej. Dyskusja, która wówczas się wywiązała, wynika niejednokrotnie z niedostatecznej wiedzy na temat energii odnawialnej. Spotkanie według mojej oceny pozwoliło na uzyskanie odpowiedniej wiedzy a to może ułatwić podejmowanie właściwych decyzji w przyszłości.

           Każda inwestycja dotycząca budowy farm wiatrowych, czy tez fotowoltaicznych, w różnych częściach Polski, ma inne uwarunkowania. W gminie Żyraków dużą rolę odgrywają nie tylko odległości od zabudowy mieszkaniowej, ale również to, że znaczna grupa mieszkańców prowadzi rolniczą działalność w zakresie produkcji materiału szkółkarskiego. Właśnie to wzbudziło sporo emocji. Przysłuchując się tej debacie, uważam, że nie odbiegała ona merytorycznie od debat mających miejsce w innych rejonach Polski.

           W wielu przypadkach, podczas tych dyskusji (również w Żyrakowie), " miedzy wierszami" poruszany był problem dochodów z farm wiatrowych, bowiem jedni dzięki nim zarabiają pieniądze, a inni nie. Według mojej oceny tych, którzy nie osiągają z tego tytułu dochodu, ta farma jest dla nich szkodliwa. Uważam, że są to subiektywne odczucia, bowiem zrealizowana inwestycja przyniesie dochody wszystkim mieszkańcom gminy.

JG: Czy w takim razie wiatraki są szkodliwe?

Leszek Kuliński - Wójt Gminy Kobylnica: Pytanie "czy wiatraki są szkodliwe?" jest nieprecyzyjne, bowiem można zadać pytanie czy na przykład tłuste mięso szkodzi, czy telefon komórkowy nam szkodzi. Jednym szkodzi innym nie. Natomiast należałoby się zastanowić nad tym, czy farma wiatrowa oddziałuje negatywnie na człowieka i na środowisko naturalne, w którym my żyjemy.

           Tak - farmy wiatrowe oddziałują neutralnie lub tez negatywnie na środowisko i na nas, w związku z czym, przed ich wybudowaniem należy przeprowadzić badania środowiskowe. One wskażą odpowiednie lokalizacje wież. Poprawnie wykonane badania powinny wyeliminować niedogodności i utrudnienia.

JG: Ile wiatraków znajduje się na terenie Pańskiej gminy?

Leszek Kuliński - Wójt Gminy Kobylnica: Na terenie gminy Kobylnica funkcjonują obecnie 42 siłownie wiatrowe, 24 o mocy 2 MW każda i 18 o mocy 2,2 MW. Obecnie w trakcie realizacji jest trzecia farma, a w fazie końcowej - projektowanie czwartej farmy. W grudniu 2014 roku na terenie gminy Kobylnica powinno funkcjonować 95 siłowni o łącznej mocy 246,6 MW.

JG: Jakie były i są trudności przy ich budowie?

Leszek Kuliński - Wójt Gminy Kobylnica: Każda inwestycja rodzi pewne problemy, czy tez trudności - niezależnie czy jest to budowa domu, drogi, czy farmy wiatrowej. Przy budowie tak dużej inwestycji te trudności są zdecydowanie większe. Wszystko zależy od właściwego współdziałania inwestora i gminy.

           Sporymi utrudnieniami w trakcie inwestycji było zorganizowanie odpowiednich przejazdów ponad gabarytowych elementów farmy. Budowa dróg dojazdowych może nieraz utrudniać rolnikom dojazd do pól. Jednak jeżeli zostanie to odpowiednio przygotowane jeszcze na etapie projektu, realizacja inwestycji nie powinna nieść takiego zagrożenia.

           My też tego się uczyliśmy przy budowie pierwszej farmy. Dlatego właśnie są potrzebne spotkania takie jak to w Żyrakowie. Samorządy mogą wymienić się praktycznymi uwagami.

JG: Czy zachęcałby Pan gminę Żyraków do postawienia wiatraków?

Leszek Kuliński - Wójt Gminy Kobylnica: Zdecydowanie zachęcałbym gminę Żyraków do budowy farmy wiatrowej. Należy wyznaczyć obszary, które będą zawsze użytkowane rolniczo i wyeliminować niedogodności.

           Każda inwestycja zrealizowana bez problemów na danym terenie powoduje, ze wokół gminy, która jest przyjazna dla inwestorów, pojawiają się następni. Kolejna rzeczą jest zwiększenie dochodów własnych gminy, co pozwala na jej dalszy rozwój, a mieszkańcy mogą lepiej i spokojniej żyć.

           Dodam jeszcze, że Gmina Kobylnica na dzień dzisiejszy osiąga 5 milionów złotych dochodów, a docelowo w 2015 z energii odnawialnej powinniśmy mieć około 12 milionów złotych. Ponadto z chwilą, kiedy w farmy wiatrowe jako pierwsi zainwestowali Japończycy (bardzo wymagający partner), pojawili się inni, którzy inwestują nie tylko w siłownie wiatrowe.

 

 

 Źródło: http://miasto.debica.pl